Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Den Vítězství ve 3. A a Muzeum válečných zajatců v České Vsi

 

Druhá světová válka byl celosvětový konflikt, jehož se zúčastnila většina států. Za druhé světové války bylo více než 60 milionů obětí, což je považováno za největší počet obětí v dějinách lidstva. Válka v Evropě začala 1. září 1939, když Německo napadlo Polsko. V Asii je za počátek druhé světové války považováno přepadení Číny Japonskem a to 7. Července 1937. Konec války v Evropě nastal 8. Května 1945 kapitulací Německa. U nás nastalo osvobození od německé okupace 8.5.1945 ruskými a americkými armádami.         

(Nikolas Kroupa a David Król)

 

Dne 27.4. jsme byli v muzeu. Mě se tam nejvíce líbily fotky naší školy, jak dříve vypadala. Líbily se mi staré peníze a jiné nálezy.

(Beatrice Šindlerová)


V muzeuse mi nejvíce líbily pušky, modely letadel, kulomet, truhly, fotografie, válečné příkopy, tanky a figurky vojáků.

(Adam Mika)


V muzeu jsou hezké fotky, zbytky letadla, pušky, modely z čeho pily, kulomet, model pevnosti.

(Eliška Vašíčková)

 

V souvislosti s blížícím se státním svátkem – Dne vítězství – jsme společně se žáky dozvídali nové informace o 2. světové válce. Povídání o tancích a letounech si pro nás připravil náš nadšenec Jára Mačkal s Radkem Zrůnkem.


Se třídou jsme pak navštívili expozici o zajateckých táborech na Jesenicku v blízkém muzeu, který vytvořil svou doslova „detektivní“ prací místní nadšenec Roman Janas.


Na mapě jsme shlédli velké množství zajateckých táborů, které se nacházely téměř v každé obci. Tito zajatci pracovali na polích, továrnách, mimo jiné i v Řetězárně v České Vsi, kde začalo celé pátrání po informacích o životě těchto zajatcích.

 

Pan Janas nám velmi poutavou formou povídal o jejich životě. Žáky nejvíce nadchl daný příděl chleba na jeden den, který zajatec dostal. Lákadlem pro děti byly kulomety, pušky, helmy, granáty, které si děti mohly „osahat“.

(Ivana Hundáková, tř. uč.)


Panu Janasovi moc děkujeme!

 

Den Vítězství

Den Vítězství

Den Vítězství

Den Vítězství

Den Vítězství


žáci 3. A 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
101112131415
16
17181920212223
24252627282930
31