Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

8. června se slaví Světový den oceánů, III. A

 

Světový den oceánů byl vyhlášen v roce 1992 na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Při příležitosti Světového dne oceánů se po celém světě koná řada vzdělávacích akcí.

 

Tento den 8. června jsme společně z žáky 3. A uspořádali projektový den. Cílem bylo získat základní znalosti o oceánech a mořích a pochopit, co oceány ohrožuje. Žáci měli pochopit naše vazby na oceány a moře – co z nich využíváme, jak je ovlivňujeme, jak oceány ovlivňují náš život prostřednictvím simulačních her.

 

Projekt jsme začali úvodní motivací: „Znáte mě? Jmenuji se klaun očkatý. jsem potomek Nema. Žádám vás o pomoc!“. Klaun očkatý (amphiprion ocellaris) je nápadně zbarvená rybka korálových útesů oblasti indického a Tichého oceánu. Žije v symbióze se sasankami. V sasankách nachází úkryt i místo pro kladení jiker, které hlídá samec. Před žahavými chapadly sasanek ji chrání vrstvička slizu. Sasance zase pomáhá tím, že jí přiláká ryby, které vůči jedu nejsou chráněné.

 

Aktivita 1: Světové oceány - Během úvodní části projektového dne se žáci seznámili s oceány naší planety. Cílem bylo přiblížit žákům jejich velikost, vlastnosti a význam.

 

Aktivita 2: Nebezpečí pro korály - Žáci se prostřednictvím diskuze a simulačních her seznámili s životem korálových útesů a jejich významem. Dozvěděli se, jaký vliv na ně má znečištění oceánů. Zamysleli jsme se nad tím, jak mohou pomoci oni sami.

 

Aktivita 3: Žraloci a rakovina - Simulační hra, při které si žáci uvědomili důležitost výzkumu i jeho časovou náročnost. Část dětí představovala rybáře, část vědce. Rybáři loví stále více žraloků a jejich technika se stále zdokonaluje. Nadměrným rybolovem dojde postupně k vyhubení jednotlivých druhů. Stačí vědci odhalit tajemství žraloků (šifru) dříve, než jim vyhyne poslední jedinec? Hra končila ve chvíli, kdy vědci odhalili tajemství.

 

V závěru jsme vše podstatné, co jsme se dozvěděli o oceánech shrnuli a vytvořili plakát.

 

Věřím, že se dětem podařilo uvědomit si důležitost zachování přírodního bohatství oceánů a nutnost jeho ochrany.

 

Světový den oceánů


Mgr. Ivana Hundáková 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
1718
19
20212223
24252627282930
31