Dopravní soutěž mladých cyklistů

Děti se každodenně stávají účastníky silničního provozu, at’už na cestě do školy nebo ve svém volném čase, při sportu nebo hrách. Tolerance, dodržování pravidel, slušnost, ohleduplnost a přátelské chování, tomu všemu se žáci učí při soutěži BESIP.

Besip každoročně vyhlašuje ve spolupráci s dalšími organizacemi Dopravní soutěž mladých cyklistů. Soutěž je postupová, má několik kol – oblastní, okresní, krajské a celostátní. Vítězné družstvo finále České republiky postupuje do Evropského finále ETEC (European Traffic Education Contest).

V jakých disciplínách naší žáci soutěžili?

• Jízda zručnosti
  • Jízda podle pravidel na dopravním hřišti
  • Zdravověda
  • Práce s mapou
  • Testy z pravidel silničního provozu

A jaké úkoly řešili?

Příklad úlohy ze zdravovědy: Situace: cyklista po pádu z kola leží pod jízdním kolem, k úrazu došlo na silnici za provozu. Po odstranění kola se cyklista sám zvedá, stěžuje si na bolest hlavy. Jel bez helmy. Má drobné odřeniny kolen, loktů.

Maskování: cyklista pod kolem, odřeniny kolene a lokte, při vědomí. Bledý. Orientovaný. Jak byste zabezpečili místo nehody?

Příklad úlohy z testů pravidel silničního provozu:

Tato dopravní značka znamená:

A) zákaz vjezdu na lesní cestu

B) místo pro odpočinek

C) příkaz k užití lesní cesty

DSMC

Dne 22.5. se konalo na naší škole Okresní kolo, kterého se účastnilo celkem 5 škol- ZŠ Javorník, ZŠ Lipová-lázně, ZŠ Jeseník – Průchodní, ZŠ Jeseník B. Němcové a ZŠ Česká Ves

Mladší kategorie:

1. místo - Pavel Svoboda 5. třída, Zdeněk Juhaňák 5. třída, Kateřina Procházková 5. třída a Karolína Sedláková 5. třída

Starší kategorie:

1. místo - Čermáková Gabriela 8. B, Svobodová Karolína 7. A, Michal Švec 8. A a Jakub Glac 7. A

2. místo - Marie Špangerová 8. B, Klára Kuncová 7. B, Jakub Lašák 8. B, Michal Kubala 8. B

Dne 29.5. se konalo Krajské kolo v Hranicích, kterého se účastnilo 7 škol- ZŠ Medlov, ZŠ Drahotuše, ZŠ Plumlov, ZŠ Mlýnská Mohelnice, ZŠ Střítež nad Lužinou a ZŠ Česká Ves

Mladší kategorie:

3. místo - Pavel Svoboda 5. třída, Zdeněk Juhaňák 5. třída, Kateřina Procházková 5. třída, Karolína Sedláková 5. třída

Starší kategorie:

3. místo - Michal Švec 8. A, Jakub Glac 7. A, Gabriela Čermáková 8. B a Marie Špangerová 8. B

Všem žákům moc děkujeme za jejich přípravu, snahu a bojovnost!

Josef Zbýňovec, Silvia Svobodová, Ivana Hundáková

DSMC