Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Olzsanka 2018, aneb naši žáci na farmářských trzích v Polsku

 

Po mnoha letech opět v Olszance. Malá zmrzlina je tak velká? Jak se vlastně polsky řekne zmrzlina?


O svatováclavském víkendu jsme v rámci polského projektu navštívili školu v Olszance a zúčastnili se farmářských trhů v Krzyzowicích. Cílem projektu je propagace regionálních výrobků zachování tradic. Obec  Česká Ves se na trzích prezentuje již 15 rokem.

 

Naše škola měla připravit kulturní program a zúčastnit se aktivit – workshopů a soutěží, které se konaly v rámci trhů.

 

Po brzkém ranním odjezdu jsme navštívili školu v Olszance. Děti se zapojily do seznamovacích her a pro pedagogický doprovod byla připravena prohlídka školy. Od naší poslední návštěvy se ve škole spousta věcí změnila. Ubylo dětí, místo víceletého gymnázia je mateřská školka, některé učebny jsou moderně vybaveny, škola má novou fasádu.

 

Školním autobusem jsme vyrazili do Brzegu – sídelního města slezských Piastovců. Tady je potřeba zmínit jednu zajímavost, zakladatelem rodu Piastovců byl podle legendy Piast Oráč. Prohlédli jsme si zámek a kostely. Největším zážitkem ale byly neskutečně velké porce tzv. malé zmrzliny.

 

Po obědě následovaly výtvarné workshopy – malba na sklo a výrova papírových růží.

 

Ubytováni jsme byli v luxusním hotelu Villa Romeo v Brzegu.

 

Neděli jsme strávili na trzích, trénovali jsme vystoupení, naučili se připravovat polské ruské pirohy. Odpoledne jsme na pódiu předvedli taneční, hudební a divadelní vystoupení. Vše bylo velmi oceňováno. 

 

Velkým překvapením pro mne bylo, že žáci každou volnou chvíli nacvičovali. Opakovali se texty, tanečnice pilovaly choreografii. Velmi jim záleželo na výsledku.

 

V neděli před desátou hodinou večerní jsme dorazili ke škole.

 

Olszanka

Olszanka

Olszanka

 

Více fotografií ve fotogalerii.


Mgr. Jiří Štěpán Truneček 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
101112131415
16
17181920212223
24252627282930
31