100 let výročí od vzniku Československa ve 4.A

Projektový den “Vznik Československa”  slavíme na naší škole již delší dobu.  Avšak na tohle téma je možné s žáky neustále hovořit, vytvářet, zpívat…

26. října jsme se se všemi žáky potkali v tělocvičně, kde jsme zahájili den zpěvem naší státní hymny. Poté jsme se přesunuli do třídy, kde jsme si pověděli více o vzniku Československa.

Z předešlých let víme, že první republice předcházela Rakousko-uherská monarchie, které vládl dlouhá léta císař František Josef I., že monarchie byla složená z různých národů, že se mluvilo různými jazyky.

Ve třídě jsme si ukázali věci, které si  žáci měli donést do školy a měly historickou hodnotu. Viděli jsme výuční list, který pocházel z roku 1922, mince z 1894, různé bankovky více jako 100 let staré, různé předměty jako např. odznaky, figurky, klobouky , knihy atd.

Povídali jsme si o tom, jak vznikla česká státní hymna, kde byla porpvé uvedena, kdo ji složil a napsal text.  Pak žáci odpovídali na otázku, co pro ně znamená, když se řekne domov.

Zopakovali jsme si  všechny státní symboly a jaký je jejich význam. Dozvěděli jsme se o vývoji české vlajky, už víme, z jakých zemí se tehdejší Českoslovesko skládalo. Určili jsme si současné upořádání ČR podel krajů.

Přečetli jsme si komiks, který nám prozradil, které osobnosti stály za vznikem Československa. Povídali jsme si o životě T.G. Masaryka.

Žáci pak vytvářeli svou vlastní vlajaku a státní znak.

Na závěr jsme na motiv písničky  za 100 let  vytvořili vzkaz pro další generace, který jsme vložili do láhve a zakopali do země na stejné místo, kde jsme zároveň zasadili lípu.

Mgr. Ivana Hundáková

Prosinec 2018