Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Putování do Terezína

 

Cesta dvěma autobusy. Šišková bitva. Ze sprch opravdu tekla voda. Malá pevnost není zase tak malá.


Při vyslovení jmen Osvětim, Buchenwald, Treblinka i přes vzdálenost sedmi desítek let většině Evropanů proběhne mráz po zádech. Kdo by neslyšel o hrůzách koncentračních táborů. Bude tomu ale tak za dvacet, třicet let? Budou další generace chápat. Bude to i pro ně dostatečné poučení a výstraha?

 

Tyto otázky si kladu, když se žáky devátých tříd procházíme dějiny 20. století. Sledujeme dokumenty, čteme texty, prohlížíme fotografie, diskutujeme. Bude to stačit?

 

Letos jsme proto navíc vyrazili na cestu zpět do historie. Nemáme stroj času, musí stačit autobus. V pátek 12. května vyrážíme brzy ráno do Terezína, do známého vězení a sběrného tábora. Motor autobusu si spokojeně pobrukuje, někteří cestovatelé pospávají, jiní jsou napojeni na své mobilní telefony a skrze sluchátka dobíjejí energii. Při stoupání do Suchého vrchu však najednou autobus zastavuje. Když je jasné, že technická závada nedovolí autobusu pokračovat v cestě, nastává zcela nová cestovní zábava, hry v lese. Dobitá energie konečně mohla být využita, schovávaná, lesní honička, šiškovaná. Čas nám utekl a za hodinu a půl dorazil náhradní autobus.

 

Cesta se kvůli zácpám, uzavírkám a nehodám nekonečně vlekla a bylo jasné, že i přes snahu řidičů nemůžeme dorazit včas.

 

S téměř hodinovým zpožděním jsme byli na místě. Již ze silnice bylo vidět mohutné cihlové zdi a hluboké příkopy. Pak jsme již zahlédli obrovskou šesticípou hvězdu a vysoký kříž.

Personál památníku měl pochopení pro naše cestovatelské problémy a naše cesta do ponuré historie pevnosti Terezín začala. Dozvídáme se, jak probíhal příjem vězňů, jaký byl jejich pracovní program, co jedli, kde a kdy se myli. Nejsilnějším zážitkem je ale asi několikaminutový pobyt v místnosti, kde byli vězni ubytováni. Jsme v místech, kde jich zhruba na pětadvaceti metrech čtverečních přežívalo noc zhruba šedesát. Nás je jen o několik méně, a po zavření dvířek, kdy jediným zdrojem vzduchu je malé okénko, si uvědomuje, jak nelidské podmínky zde panovaly.

 

Už jsme zase na vzduch a na sluníčku. Navštěvujeme místa, kde se konaly popravy, procházíme kolem bazénu, který museli vězni vykopat pro své německé dozorce a jejich rodiny.

Celou prohlídku završilo promítání německého dokumentu o životě v táboře Terezín. Kdo nezná historické souvislosti, ten by nabyl dojmu, že nebylo lepší místo pro život než Terezínská pevnost. Manipulace a propaganda hrály a hrají stále stejnou roli.

 

Procházíme známou černě a bíle pruhovanou branou a já si opět kladu otázku: Pochopili, uvědomili si, budou dostatečně rozumnými, silnými a odvážnými lidmi, aby se už nikdy tato historie nevrátila?

 

Terezín

Terezín

Terezín

Terezín


Mgr. Jiří Štěpán Truneček 

 
 
 

kalendar 

Červen 2018
PoÚtStČtSoNe
    23
910
1617
181920212223
24
2526272930