Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Konečně jsme se dočkali!

 

Již dlouho, více než rok, jsme si plánovali výlet na hřiště, které je opředeno skvělou pověstí a o němž všichni, kdo ho navštívili, hovoří pouze v superlativech. Ano, mám na mysli Cihelnu v Písečné.

 

První pátek letošního školního roku, sraz v 7.50 před školou, takže někteří notoricky pozdě chodící školáci to málem nestíhali. A jestli si někdo myslel, že pošlapeme po asfaltu, tak brzy zjistil svůj omyl. To bylo hudrání, když jsme si na Ranči dávali svačinku – proč tady kličkujeme, vždyť už jsme zase v České Vsi!

 

Krásná cesta vlhkým a voňavým lesem brzy nespokojence uklidnila. Bylo nám líto stromů, ze kterých už zbyly jen obrovské hromady klád, ale ta vůně dřeva, to byl zážitek!  A pak jsme se konečně mohli věnovat rostlinám. Plánovali jsme totiž nasbírat další exempláře do našeho třídního herbáře, který jsme začali shromažďovat na jaře, při výpravě se školním klubem, na přání našich dětí.

 

V lese jsme viděli vzrostlé rulíky zlomocné s jejich velkými černými bobulemi – ty by si už nikdo s borůvkami nespletl, naštěstí. Našli jsme i krásný vřes, přesličku, několik druhů kapradin a taky vysokou, sladce vonící a fialově kvetoucí netýkavku. Všechny rostliny vybrané do herbáře děti opatrně trhaly a ukládaly do krabice určené k přepravě.

 

Z lesa se cesta vydala do polí. Jednak jsme měli úžasný rozhled po krajině, jednak jsme potkávali úplně jiné druhy květin – fialový chrastavec, modrou čekanku, ostře žlutou barvou svítící vratič a zlatobýl i bílé, místy až průhledné silenky. Krabice se utěšeně plnila a tak už bylo načase dopřát si konečně ten hlavní zážitek. Když jsme míjeli Jeskyně na Špičáku, věděli jsme, že jsme téměř u cíle.

 

Ovšem jen málokteří z nás byli připravení na tolik zážitků, kolik jich Cihelna nabízí. Někteří nevěděli, kam se vydat dřív – na vlakové nádražíčko, kde jezdí mašinka silně vonící po buřtech a vůbec po grilovaných a uzených dobrotách!?! Na loď, abychom mohli skrze hlásnou troubu zvolat vítězoslavně „země na obzoru“!?! Na klouzačku, která vás nutí pokračovat z kopce kotrmelcem? Anebo jen v úžasu stát a prohlížet si miniaturní detaily broučkoviště s Ferdou  a s Beruškou, jako jsem to dělala téměř celou dobu  já?

 

Každý z nás si vyzkoušel to, co ho lákalo a co se mu líbilo. Byl to skvělý zážitek a my všichni za něj děkujeme lidem, kteří nemyslí jen na sebe, ale dokáží svůj čas a schopnosti věnovat nám všem. Škoda, že ten hlavní „vynálezce“  už bohužel není mezi námi...

 

Cihelna

Cihelna

Cihelna

Cihelna

Cihelna


Ing. Kateřina Proske 

 
 
 

kalendar 

Září 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
171819202122
23
24252627282930