Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Nicholas Winton – Síla lidskosti

 


Ve čtvrtek 21. 9. 2017 jsme nešli jako normálně do školy, ale sešli jsme se v 8:00 před kinem v Jeseníku.  Byla pro nás připravena projekce filmu: Nicholas Winton – Síla lidskosti a po filmu beseda s dramaturgem filmu.

 

Sir Nicholas Winton byl Angličan, který před 2. světovou válkou odvezl do Velké Británie 662 převážně židovských dětí z protektorátu Čechy a Morava, zajistil jim ubytování v anglických rodinách a tím jim zachránil život, protože drtivá většina jejich příbuzných zahynula během války v plynových komorách.

 

Hraný dokument režiséra Matěje Mináče, který získal jako první český film cenu Internacional EMMY AWARD za nejlepší zahraniční dokument od americké televizní a filmové akademie (Oskar v oblasti dokumentárních filmů), vypráví o životě Nicholase Wintona a o životě dětí, které zachránil. Seznamuje také diváky s nejdůležitějšími etapami našich novodobých dějin.

Poté následovala beseda s dramaturgem projektu Zdeňkem Tulisem, který nám povykládal hodně zajímavostí ze života pana Wintona a jeho zachráněných děti, protože se s nimi osobně setkal. Zodpověděl také mnohé naše otázky, které v nás dokument vyvolal.

 

Na závěr obdržela naše škola fotografii sira Wintona s jeho vlastnoručním podpisem a zároveň nám bylo uděleno čestné členství v „Nickyho rodině“.

 

Přínos této akce pro nás spočívá především v tom, že společnost, ve které nyní žijeme, postrádá kladné hrdiny v pravém a lidském slova smyslu. Sir Nicholas Winton takovýmto kladným a lidským hrdinou, který bez nároků na jakoukoliv odměnu, zachránil spoustu životu, rozhodně je. Jeho čin je pro nás stále inspirativní.

 

A můj nejsilnější dojem jako pedagoga z celé akce. Hrobové ticho po celou dobu představení a na závěr velký potlesk. 

 

 

Poznámka: Pokud se chcete o siru Nicholasi Wintonovi a jeho dětech dozvědět více, najdete to na adrese: www.wintonfilm.com


Mgr. Tamara Šašvatová 

 
 
 

kalendar 

Září 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
171819202122
23
24252627282930