Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Na okamžik v secesi

V letošním školním roce se v rámci výuky dějepisu zabýváme událostmi od konce 17. století až po začátek století dvacátého. A právě jedním z témat je život v secesi – bylo tedy „na místě“, abychom využili nabídky Vlastivědného muzea v Jeseníku a vyrazili na výstavu pod názvem „Šťastný život v secesi“. Jako vždy, když vyrážíme na podobné akce (v roce loňském to byla interaktivní výstava se středověkým tématem), jsem nic neponechala náhodě a sestavila pro své žáky pár úkolů, které měli mezi exponáty plnit. Secese byla obdobím, kdy se lidé začali dívat na život jinak – zamýšleli se nad běžnými věcmi, jako je vychovávání svých dětí, jak je zaujmout či náležitě potrestat, jak správně stolovat, pečovat o své tělo apod. To vše jak velice vážnou, ale i humornou podobou popsané. Byla zde tedy velká pravděpodobnost, že zaujme i mé náctileté. A stalo se – nejdříve se rozpačitě rozkoukávali a velice brzy si našli něco, co je zaujalo(v některých dokonce tak, že byla nutná diskuse a vysvětlení). Pak se již v rámci vytvořených skupinek vrhli do plnění úkolů, které po vyhodnocení zvládli téměř na 100%. Rozcházeli jsme se před Vodní tvrzí nakonec ještě o něco později, než jsme původně zamýšleli. Akce se zdařila a doufám, že si z této výstavy „neodnesou“ jen pocit ze změny ve výuce, ale i něco víc …


Mgr. Jarmila Procházková 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
101112
13
141516
17181920212223
24252627282930
31