Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Jak se žilo pračlověku?

 

   Těžce. Oblečení si musel vytvářet sám, nemohl si zajít do outletu a pořídit si značkové boty a kšiltovku. Mamuty si nemohl koupit v supermarketu, protože tam žádné neměli, a především neexistovala nákupní centra. Když bylo chladno a pršelo, hřál se u ohně, ne pod dekou u televize s mobilem v ruce.

 

   Přesto snad každého láká podívat se aspoň na chvíli do dávných dob, kdy to na naší planetě vypadalo jinak než dnes. V hodinách dějepisu jsme si to mohli na vlastní kůži vyzkoušet, tedy v možnostech základní školy.

 

   Každý si měl přinést plochý kámen a kus větve a čekala nás výzva, vytvořit pravěkou zbraň. Zvládl to neandertálec, zvládneme to i my? V učebně dílen jsme se pustili do práce. V pravěku asi měli lepší kameny, nebo co, nebo snad to dřevo bylo nějak jinak tvarované nebo … Prostě to neměl jednoduché pračlověk, natož naši šesťáci. Ale nakonec se povedlo. Z některých zbraní šel opravdu strach, jiné byly kapesního typu akorát tak jako příruční zbraň do kabelky pravěké ženy.

 

   Pravěký člověk lovil, choval, pěstoval, válčil, ale také tvořil. Svědčí o tom nástěnné malby v jeskyních. Prostě už tehdy se čmáralo po zdech. V další hodině jsme si vyzkoušeli toto pravěké graffiti. Nepodařilo se sehnat dostatečně velkou jeskyní, a tak nám musel stačit balicí papír a voskovky. I tak to ale stálo zato. Pod rukama se dětem začaly objevovat obrazy, které si nezadají s těmi pravěkými. Nejčastěji se to byl lov na mamuta, rituální tanec kolem ohně, ale nechyběly ani pravěké rostliny a tajemní živočichové, které dosud archeologové neobjevili.

 

   V další výpravě do minulosti se podíváme do doby bronzové a zkusíme si vyrobit pravěký měděný šperk. Nezapomeňte sledovat fotogalerii.

 

                                                                                                                                                                                                                   cestovatel v čase a učitel dějepisu


Mgr. Jiří Š. Truneček 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
101112
13
141516
17181920212223
24252627282930
31