Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

… aby se myšlení stalo přemýšlením

Nabízet dobré myšlenky, být stručný a určitý, pátrat po příčinách a souvislostech, často opakovat totéž, zapojovat smysly, zušlechťovat cit, všechno učinit co možná nejsrozumitelnější, navykat k řádnému vyjadřování, dodávat odvahu, trestat opatrně bez stínu nespravedlnosti, umět pochválit, navykat k řádu, vést k vytrvalosti, nepřehlížet maličkosti, pracovat přes nejeden nezdar radostně, udržovat děti při práci, ale nepřetěžovat je … jedním slovem – UČIT. To vše a ještě mnohem více bylo náplní pedagogické a odborné praxe Bc. Nikoly Michálkové, studentky Univerzity Palackého v Olomouci, se kterou se žáci obou devátých tříd setkávali v září a říjnu například v hodinách Českého jazyka a literatury.

 

A setkávali se s ní velmi rádi, předala jim mnoho - jak v mluvnici, tak v literatuře. Asi nejzajímavější (a na přípravu nejnáročnější) byly hodiny s tematikou historického vývoje našeho jazyka. „Oprášili“ jsme znalosti o Cyrilu a Metodějovi, při čtení myšlenek Komenského, starých více než tři sta let, jsme zapomněli na čas a objevili (pro mnohé překvapivě) jejich „modernost“. 

 

Každý, kdo někdy „odučil“ pár hodin, velmi dobře ví, že vyučovací hodina je jen špičkou ledovce. Směřovat k cíli a uvažovat, zdali touto cestou skutečně mohu cíle dosáhnout, je časově mnohem náročnější. Děkuji Nikole, že tento čas nepromarnila a předala žákům maximum. Komenský to překrásně vyjádřil známými slovy: „…na začátku záleží všechno, k dobrému i zlému…“

 

 

 


Mgr. Lenka Blašková 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
101112131415
16
17181920212223
24252627282930
31