Jak se žilo pračlověku – Výprava do doby bronzové

Šesťáci na další praktické hodině dějepisu. Metry měděného drátu zmizely. Šperky nosili i muži.

Že bronz je slitina mědi a cínu, dnes snad už vědí všichni žáci našich šestých tříd. Po zdařilé výpravě do doby kamenné, jsme tentokrát zabrousili do 2. tisíciletí před Kristem, do doby bronzové. Málokdo ale ví, že než začal člověk používat bronz, zkoušel nejprve samostatně měď. Ta je však velmi měkká a nástroje z ní toho příliš nevydržely. K čemu tedy byla lidem dobrá? No přece k výrobě nádob, šperků a ozdob.

Na hodinu dějepisu jsme se opět přestěhovali do školní dílny a zkusili si, jak bychom obstáli jako pravěcí šperkaři. Každý měl z kusu měděného drátu vytvořit „pravěkou“ ozdobu. Když se kluci dozvěděli, že v pravěku nosili šperky i muži, s chutí se pustili do práce i oni. Je pravda, že někteří teprve poznávali, co se stane, když se setká měď s kladivem a pro samotné tvoření jim už materiál nezbyl, ale i tak se podařilo vykouzlit mnoho zajímavých kousků. Co na tom, že byly trochu neumělé, hlavně že vznikly v našich rukou.

Kam se podíváme příště. Vysokou pec na tavbu železa nemáme, ale práci hrnčířů bychom si vyzkoušet mohli. Tak zase někdy na shledanou při další experimentální dějepisné hodině.

Jiří Š. Truneček - učitel dějepisu

Listopad 2017