Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

II. A a III. A zažila „Vánoce na zámku“

 

„Nad Javorníkem se tyčí krásný zámek. Je z něho výhled daleko do kraje a na polskou stranu do Kladska. Když se budete dobře dívat, najdete na zámecké zdi, která je otočena k městu, zvláštní skvrny. Mnoho generací chtělo skvrny zamalovat, ale vždycky se znovu a znovu pod novým nátěrem objeví. A nezapomeňte se zaposlouchat do cinkání zvonku na zámecké věži. Slyšíte něco zajímavého na Jánském Vrchu? …“ (Karel Jedonek, Pohádky a pověsti z Rychlebských hor).


Slyšeli. Sice né zvonek, který podle pověsti „Jánský Vrch“ vypráví o vyzvánění „tym-ling, tym-ling, cink, cink“. Ale slyšeli jsme tematický výklad o Vánocích. Dne 7. 12. 2017 jsme totiž absolvovali nádhernou prohlídku zámeckým interiérem a seznámili jsme se s vánočními zvyky, tradicemi a výzdobou. Bylo pro nás připraveno divadelní představení o Třech králích. Shlédli jsme také část  jedné z největších sbírek dýmek. Zavítali jsme do hospodářské části zámku do zámecké kuchyně, kde byla pro nás připravena malá ochutnávka vánočních pokrmů. Okusili jsme oblíbené cukroví T.G.Masaryka, které se nazývá Masarykovy knoflíky.

 

Zde je recept:

Na 1 plech, doba přípravy: 30 minut, odležení 1 hodina, pečení 10 minut

180g ořechů (vlašských nebo lískových), 300g hladké mouky, 1 lžíce kakaa, 200g másla, 100g cukru, 1 žloutek, moučkový cukr na obalení ovoněný vanilkovým luskem na obalení

Ořechy nasekáme nahrubo, smícháme je s moukou, kakaem, máslem, máslem, cukrem a žloutkem. Vypracujeme v hladké těsto, vytvarujeme váleček o průměru 4 cm a uložíme ho na 1 hodinu do lednice. Poté nakrájíme na kolečka, vyskládáme je na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 180°C zhruba 10 minut. Poté je obalíme v moučkovém cukru.

 

Jára: Dnes to byl super den. Naučil jsem se, jak slavili Vánoce ve starých dobá


Anička: Zámek Jánský Vrch se mě moc líbil. Hlavně se mi líbilo divadlo o Třech králích.


Výlet stál za to!

 

Vánoce na zámku

Vánoce na zámku

Vánoce na zámku

Vánoce na zámku

Vánoce na zámku

Vánoce na zámku

Vánoce na zámku


Mgr. Ivana Hundáková, Mgr. Jana Laštuvičková 

 
 
 

kalendar 

Říjen 2018
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
1516171819
20
21
22232425262728
293031