Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Vánoční srdce s příchutí slohu

 

„Krást se dá i to, co není přibité a nic neváží.“ (Doc. PhDr. ThDr. MUDr. Max Kašparů, PhD. Dr.h.c.)


Třeba nápady, náměty k činnostem, myšlenky, dobrá pověst… Zkrátka to nejcennější. Běžná praxe „moderního“ světa.

 

Existuje však slohový útvar, který je na zhmotňování nápadů druhých založen v dobrém slova smyslu. Neférovým lidským praktikám je na míle vzdálen jednou podstatnou věcí – jeho součástí je zveřejnění či zviditelnění zdroje, nositele myšlenky, skutečného tvůrce. Šikovní češtináři jistě poznali, že se jedná se o odborný popis, například pracovního postupu. Slouží čtenáři jako návod, jak něco vyrobit, konat, či uvést do provozu.

 

Žáci 7. A si v předvánočních hodinách slohu popis pracovního postupu osvojili teoreticky i prakticky. Jako základ jim posloužil v časopise uveřejněný návod a obyčejné krabice všeho druhu. Po zvládnutí teorie s tematikou vyjádření časové následnosti zapojili do práce kromě hlavy i vlastní ruce. Z kartonů se postupně „rodila“ vánoční srdce, podstatou stejná, a přece originální.

 

Stejně tak nakonec dopadly i jednotlivé čtvrtletní slohové práce – obsahově podobné, a přece různorodé. Už jejich názvy mnohé napoví: Voňavé srdíčko, Kamenné srdce, Srdce radosti, Vánoční srdíčko z mechu, Kouzelné srdíčko, Magické srdce, Přírodní srdce, Srdce s větvičkami a chilli, Srdce jménem Třpytka, Korálkové srdce, Andělské srdce, Kytičkové srdce… Papírová srdce, včetně originálního návodu, byla nakonec vystavena na školní vánoční výstavě. Probleskovala do tmy a věřím, že návštěvníkům přinesla radost.

 

Srdce

Srdce

 

Více fotografií ve fotogalerii.


Mgr. Lenka Blašková (ČJ-HV) 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
101112
13
141516
17181920212223
24252627282930
31