Logotyp Základní škola Česká Ves
Základní škola Česká Ves
 

Kypr – březen 2018

 

Ve dnech 2.-9. března jsme navštívily v rámci projektu „Spolupráce jako nástroj vzdělávání“ vzdálenou zemi Kypr. Partnerskou školou byla B´Technical  School (Techniki Scholi Lefkosias 2) se sídlem v Nicossii.

 

Školu navštěvuje asi 200 studentů, kteří se vzdělávají v učebních oborech – kadeřník, kuchař, číšník, instalatér, elektrikář… .Po získání výučního listu mají žáci možnost ve studiu pokračovat a dodělat si maturitní zkoušku.

 

Stáž byla velmi přínosná, seznámily jsme se s jiným prostředím, systém kyperského školství je odlišný, teoretická výuka probíhá v odborných učebnách, počet žáků je poměrně malý (max. 20 studentů), výuka byla zajímavá. Praxe je velmi dobře organizovaná, žáci mají k dispozici dobře vybavená školní pracoviště. Před nástupem do 3. ročníku musí všichni absolvovat dlouhodobou učební praxi v provozech (2 měsíce), která zasahuje i do období školních prázdnin.

 

Škola organizuje pro žáky taky různé semináře, workshopy a další setkání i během svátků – např. oslavy Velikonoc, kdy se všichni studenti setkávají na školním hřišti společně s učiteli a mají připravený program spojený s ochutnávkou tradičních velikonočních pokrmů.

 

Vedení školy má bohaté zkušenosti s organizováním různých mobilit, což bylo patrné i ve výuce samotné.  V kyperských školách je poměrně značný počet vedoucích pracovníků, kromě ředitele školy je zde velký počet zástupců, kteří mají přesně vymezené úkoly, starají se o komunikaci s rodiči, zákonnými zástupci, se sociálními partnery. Důsledně dbají na chování studentů, udržování pořádku ve třídách, na chodbách. Jsou poměrně striktní v dodržování pravidel, které se týkají vhodného oděvu pro žáky v době výuky, vizáže (chlapci musí být oholení a barvy oblečení jsou povolené pouze tmavé – černá, modrá, šedá a hnědá).

 

Velmi rozšířená byla projektová výuka, kdy žáci ve skupinách zpracovávali zadané úkoly na určité téma, na konci týdne pak výsledky práce prezentovali dalším studentům.

 

Vzhledem k naší aprobaci jsme se rozhodly, že si poslední den pobytu zařídíme návštěvu v blízké škole nedaleko našeho hotelu, a to v arménské škole, kterou navštěvovali žáci od 4 let do 12ti let. Armenian School in Larnaca má v současné době cca 25 studentů. Tento typ školy se nachází také v dalších městech (Nikósie, Larnaca, Limassol) to je pod jedním ředitelem.  Všechny ročníky měly každý den 7 vyučovacích hodin (po 35 min). Žáci se od 1. třídy učí hned tři abecedy (řeckou, arménskou, anglickou).

 

Kypr

Kypr

Kypr

Kypr


Mgr. Ivana Hundáková, Mgr. Jana Laštuvičková 

 
 
 

kalendar 

Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17
181920212223
24252627282930
31