Kypr – březen 2018

Ve dnech 2.-9. března jsme navštívily v rámci projektu „Spolupráce jako nástroj vzdělávání“ vzdálenou zemi Kypr. Partnerskou školou byla B´Technical  School (Techniki Scholi Lefkosias 2) se sídlem v Nicossii.

Školu navštěvuje asi 200 studentů, kteří se vzdělávají v učebních oborech – kadeřník, kuchař, číšník, instalatér, elektrikář… .Po získání výučního listu mají žáci možnost ve studiu pokračovat a dodělat si maturitní zkoušku.

Stáž byla velmi přínosná, seznámily jsme se s jiným prostředím, systém kyperského školství je odlišný, teoretická výuka probíhá v odborných učebnách, počet žáků je poměrně malý (max. 20 studentů), výuka byla zajímavá. Praxe je velmi dobře organizovaná, žáci mají k dispozici dobře vybavená školní pracoviště. Před nástupem do 3. ročníku musí všichni absolvovat dlouhodobou učební praxi v provozech (2 měsíce), která zasahuje i do období školních prázdnin.

Škola organizuje pro žáky taky různé semináře, workshopy a další setkání i během svátků – např. oslavy Velikonoc, kdy se všichni studenti setkávají na školním hřišti společně s učiteli a mají připravený program spojený s ochutnávkou tradičních velikonočních pokrmů.

Vedení školy má bohaté zkušenosti s organizováním různých mobilit, což bylo patrné i ve výuce samotné.  V kyperských školách je poměrně značný počet vedoucích pracovníků, kromě ředitele školy je zde velký počet zástupců, kteří mají přesně vymezené úkoly, starají se o komunikaci s rodiči, zákonnými zástupci, se sociálními partnery. Důsledně dbají na chování studentů, udržování pořádku ve třídách, na chodbách. Jsou poměrně striktní v dodržování pravidel, které se týkají vhodného oděvu pro žáky v době výuky, vizáže (chlapci musí být oholení a barvy oblečení jsou povolené pouze tmavé – černá, modrá, šedá a hnědá).

Velmi rozšířená byla projektová výuka, kdy žáci ve skupinách zpracovávali zadané úkoly na určité téma, na konci týdne pak výsledky práce prezentovali dalším studentům.

Vzhledem k naší aprobaci jsme se rozhodly, že si poslední den pobytu zařídíme návštěvu v blízké škole nedaleko našeho hotelu, a to v arménské škole, kterou navštěvovali žáci od 4 let do 12ti let. Armenian School in Larnaca má v současné době cca 25 studentů. Tento typ školy se nachází také v dalších městech (Nikósie, Larnaca, Limassol) to je pod jedním ředitelem.  Všechny ročníky měly každý den 7 vyučovacích hodin (po 35 min). Žáci se od 1. třídy učí hned tři abecedy (řeckou, arménskou, anglickou).

Kypr

Mgr. Ivana Hundáková, Mgr. Jana Laštuvičková